Bobičasto voće
- admin
Borovnica
Za razliku od ostalih voćnih vrsta, koren borovnice ne poseduje sitne korenove dlačice.
Vezano za taj fenomen, borovnica razvija korenov sistem u posebnim uslovima, tj. u supstratu koji je za razliku od samog zemljišta jako porozan i nema mogućnost dužeg zadržavanja vode u zoni korenovog sistema.
Pri tome treba voditi računa o trajanju zalivanja, kako bi se sprečilo poniranje vode i hraniva u slojeve iz koje koren borovnice ne može da ih usvoji (u slučaju sadnje u saksije treba dozvoliti oceđivanje viška vode do maksimalno 20%).
Naime, potrebno je vlagu i hraniva zadržavati plitko i ne dozvoliti imponiranje u dublje slojeve.
Kratka i česta zalivanja zahtevaju posebnu vrstu opreme – kapljača. To su kapljači koji uvek zadržavaju vodu u crevma ( i kada sistem ne radi – kada nije pod pritiskom ) tako da momentalno nakon startovanja novog ciklusa kreće aplikacija vode i hraniva.
Takođe je ključan faktor održavanje konstantnih pH i EC vrednosti pri aplikaciji hraniva i kiseline.
Sve ovo postiže se dobrim osmišljenim projektima i kvalitetnom opremom integrisanom u iste.
“FERTMASTER” mašina za injektovanje hraniva i kiseline, omogućava visoku preciznost pri konstantnom održavanju pH i EC parametara, veliku uštedu materijala kojima se korekcija vrši, i kao rezultat svega pojavljuju se značajna povećanja u prinosu i kvalitetu ploda.
Malina
Malina je voćna vrsta sa veoma plitkim korenovim sistemom koji je jako osetljiv na prevlaživanje.
S’tim u vezi potrebno je omogućiti dovoljno česta i dovoljno kratka zalivnja, kako bi se održao potreban nivo vlage a sprečilo poniranje vode sa hranivom u dublje slojeve u kojima su nedostupni korenu.
Prihranu treba vršiti često i u manjim količinama, kako ne bi dolazilo do naglih skokova EC vrednosti koji imaju negativne posledice na razvoj i plodonošenje.
Sve ovo postiže se dobrim osmišljenim projektima i kvalitetnom opremom integrisanom u iste.